Bağışıklık Dostu; Kurkumin - Diyetisyen Gamze Altınay

kurkumin-nedir.jpg

Bağışıklık Dostu; Kurkumin

 

Kurkumin, zerdeçal baharatının en önemli bileşenidir. Zerdeçal baharatı da aynı zamanda turmerik adında geçtiği için turmerik ve kurkumin şeklinde görmemiz mümkün. Kurkuminin sağlık üzerindeki etkileri uzun süredir bilimiyor ve geleneksel tıp uygulamarında da geniş bir yere sahip. Ben de bu yazıda kurkumin bileşeninin sağlığımız üzerindeki etkilerini bilim ışığında inceledim.

 

Kurkumin nedir?

Öncesinde de belirttiğim gibi zerdeçal baharatının içerisindeki biyoaktif bir bileşendir. Özellikle çeşitli genlerin ve enzimlerin modüle edilmesiyle iyileşen birçok hastalık üzerinde rol oynamaktadır. Henüz insan üzerinde yapılmış az çalışma olması sebebiyle belli bir doz miktarı bulunmamakla beraber yan etkilerine dikkat edildiği müddetçe rahatça önerilebilmektedir.

 

Kurkuminin Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

 

1.Doğal bir anti-inflamatuar bileşiktir

Aslında, o kadar güçlü bir anti-inflamatuardır ki bazı anti-enflamatuar ilaçların etkisine yaklaşmaktadır. Bunu yan etkiler olmadan yaptığı için bilim insanları tarafından ilaç yerine de kullanılabilir mi sorusu akıllara gelmiştir. Hücrelerinizin çekirdeklerine giren ve iltihaplanma ile ilgili genleri uyaran bir molekül olan NF-kB’yi bloke eder. NF-kB’nin birçok kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. (1)

 

 

2.Antioksidan etkisi vardır

Kurkumin, kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır. Ek olarak, kurkumin vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini arttırır  Bu şekilde, kurkumin serbest radikallere karşı vücudu 2 açıdan savunmaktadır. İlk aşamada radikallari doğrudan engeller, daha sonra vücudunuzun kendi antioksidan savunmasını uyarır. (2)

 

3.Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Kalp hastalığı söz konusu olduğunda kurkuminin ana yararı kan damarlarınızın astarı olan endotelin işlevini iyileştirmektir. Endotel disfonksiyonunun kalp hastalığının önemli bir sebebi olduğu ve endotelinizin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenleyememesine sebep olduğu iyi bilinmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir endotel yapı sağlıklı bir kalp demektir. Birçok çalışma, kurkumin’in endotel fonksiyonunda iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. (3)

 

4.Artrit yani kireçlenmede iyileşmeyi destekler

İnflamatuar özelliği aslında burada oldukça etkilidir. İnflamasyon dediğimiz süreç bir yangı anlamına gelmektedir. Bu da vücudun kendi hücrelerine savaş açtığı ve bu nedenle orada bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu sorun kireçlenmede de bir ana neden olarak karşımıza çıkar. Kurkumin de bu inflamatuar cevabı azaltarak kireçlenmeye dair şikayetleri azaltmaktadır. Araştırmalarda yapılan önerilere göre; (4)

Osteoartrit için: 2-3 ay boyunca günde iki kez 500 mg kurkumin kullanılmalı

Yüksek kolesterol için: 3 ay boyunca günde iki kez 700 mg kurkumin kullanılmalı

Kaşıntılı ciltler için: 2 ay boyunca günde üç kez 500 mg

Yüksek kolesterol için: 3 ay boyunca günde iki kez 700 mg kurkumin kullanılmalı

 

Kurkumin takviyeleri, besin güvenliği, son tüketim tarihi ve saklanma koşullarından kaynaklı olarak güvenilir bir marka ve güvenilir bir merkezden temin edilmeli. Güvenilir marka ve güvenilir bir kaynaktan sipariş vermek için tıklayınız.

Peki Birçok Yararı Olan Kurkuminden Biz Nasıl Faydalanabiliriz?

 

Bu gibi biyoaktif bileşenlerin olumlu etkilerini görmek adına önerilen dozlarını bilmek çok önemlidir. Çünkü gerektiğinden az aldığımızda olumlu etkisini göremeyiz ve boşuna bir çaba olabilir. Fazla alındığında ise vücudumuzda istenmeyen yan etkilerle karşılaşabiliriz.

 

Ne Kadar Kurkumin Tüketmeliyiz?

Çalışmalar genellikle günde 500-2.000 mg zerdeçal dozunu, genellikle gıdalarda doğal olarak oluşan miktarlardan çok daha yüksek bir kurkumin konsantrasyonuna sahip bir destek ürün yani supplementasyon formunda kullanmaktadırlar. Örneğin, ortalama bir Hint diyeti günde yaklaşık 2.000-2.500 mg zerdeçal (60-100 mg kurkumin) sağlar. Destek, yani supplement formunda, aynı miktarda 1.900-2.375 mg kurkumin bulunmaktadır. Başka bir deyişle, zerdeçal baharatları özütlerdeki % 95 kurkumin ile karşılaştırıldığında yaklaşık% 3 kurkumin içerir.

Doğal kaynaklardan önerilen kurkumin seviyesini almamız için oldukça fazla zerdeçal tüketmemiz gerekirken, destek formunda, supplementasyon şeklinde, bunu kısa sürede sağlayabiliriz. (5)

 

Peki Bir Doz Sınırı Var mıdır? Herkes Kullanabilir mi? Zerdeçal Güvenli mi?


Sağlık amacıyla test edilen miktarlarda zerdeçal genellikle ağızdan alındığında veya cilde uygulandığında güvenli kabul edilir. Yüksek dozlar veya zerdeçalın uzun süreli kullanımı gastrointestinal yani mide veya bağırsak sorunlarına neden olabilir. (6)

 

Kimler Kurkumin Kullanmamalı?

Zerdeçalın çoğu birey için güvenli olduğuna inanılmasına rağmen, bazı insanlar bundan kaçınmak zorunda kalabilir. Bu koşullarda son derecede dikkatli olmalıyız!
Hamilelik ve emzirme: Zerdeçal takviyelerinin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli araştırma yoktur.

Safra kesesi hastalığı: Zerdeçal, safra kesesinin büzülmesine ve semptomların kötüleşmesine neden olabilir (7)

Böbrek taşları: Kalsiyum ile bağlanabilen ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilen oksalat açısından yüksektir (8)

Kanama bozuklukları: Kanınızın pıhtılaşma yeteneğini yavaşlatabilir, bu da kanama problemlerine sebep olabilir. (9)

Diyabet: Kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olabilir. (10)

Demir eksikliği: Demir emilimini engelleyebilir

Ek olarak, zerdeçal takviyeleri kan inceltici ve diyabet ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bununla birlikte, zerdeçal, bu koşullar altında genellikle yemeklerde yenen miktarlarda güvenli görünmektedir. (11)

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Önerilen sıklık ve doz kullanımda genel bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yaygın yan etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, mide ağrısı, ishal, kabızlık, bulantı ve kusma bulunur.  Uzun süreli kullanımla ilişkili olası ek olumsuz etkileri belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. (12)

ÖZET

Zerdeçal takviyelerini, hamileyseniz, emziriyorsanız veya belirli durumlarınız varsa doktorunuza ve diyetisyeninize danışmadan kullanmayınız.  Takviyeler ayrıca kan incelticiler ve diyabet ilaçları ile etkileşime girebilir.  Önerilen sıklı ve dozda kullanmanız önemli.