Granül (Instant) Kahve Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - Diyetisyen Gamze Altınay

uhdkgxo.jpg

Granül (Instant) Kahve Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Kahve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle pandemi döneminde evdeyken neredeyse kahve stoklarımız tükenecekti. Kahve dediğimizde aslında hangi kahveden bahsettiğimizi anlamak çok önemli. Çünkü o kadar çeşitli ki!  Türk kahvesi, granül kahve, filtre kahve, hazır paketlenmiş hazır kahveler vb. gibi birçok şekilde hayatımızda. Normal kahve içmenin birçok sağlıklı etkisi olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak aynı faydaların hazır kahve için de geçerli olup olmadığını anlamak önemli. Bu yazımızda özellikle evlerde de sıklıkla kullanılan granül kahveyi ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

 

Granül Kahve Nedir?

Bazı ülkelerdeki tüm kahve tüketiminin % 50’sinden fazlasını oluşturan granül kahve oldukça popüler bir kahve çeşidi. Hazır kahve de normal kahveden daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay yapılması onu popüler kılan en önemli özelliklerinden. Hazır kahve, kurutulmuş kahve ekstraktından yapılan bir kahve türüdür. Normal kahvenin pişirilmesine benzer şekilde hazırlanan bu ekstrakt daha konsantre olmasına rağmen özetle öğütülmüş kahve çekirdekleri demlenerek yapılır. Demlendikten sonra, kuru fragmanlar veya su, toz haline gelebilmesi için ekstrakttan çıkarılır, her ikisi de suya ilave edildiğinde çözülür.

 

Hazır kahve yapmanın iki ana yolu var;

1. Püskürtmeyle kurutma: Kahve özü, damlacıkları hızla kurutan ve ince toz veya küçük parçalara dönüştüren sıcak havaya püskürtülür.

2. Dondurarak kurutma: Kahve özütü dondurulur ve daha sonra vakum koşulları altında düşük bir sıcaklıkta kurutulan küçük parçalar halinde kesilir.
Her iki yöntem de kahvenin kalitesini, aromasını ve lezzetini korur.

 

Granül Kahvenin İçeriği Nedir?

 

  1. Antioksidanlar

Kahve dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden biri antioksidan içeriğidir. Bu sayede aslında sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Hazır kahve dediğimiz granül kahvelerde de antioksidanlar mevcuttur. Bir araştırmaya göre, hazır kahve, işlenme şekli nedeniyle diğer kahve türlerinden daha fazla miktarda antioksidan içerebilir.

 

  1. Kafein İçeriği

Ayrıca, standart bir fincan granül kahve sadece 7 kalori ve az miktarda potasyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) içerir. (1) Buna ek olarak granül kahveler daha az kafein içermektedir. Bir çay kaşığı toz içeren bir fincan hazır kahve 30–90 mg kafein içerebilirken, bir fincan normal kahve 70–140 mg içerir.  Kafeine duyarlılık kişiye göre değiştiğinden, granül kahve kafeini azaltması gerekenler için daha iyi bir seçim olabilir. (2)

 

  1. Akrilamid İçeriği

Akrilamid, kahve çekirdekleri kavrulduğunda oluşan potansiyel olarak zararlı bir kimyasaldır Bu kimyasal ayrıca çok çeşitli yiyeceklerde, dumanda, ev eşyalarında ve kişisel bakım ürünlerinde bulunur. İlginç bir şekilde, granül kahve taze ve kavrulmuş kahveden iki kat daha fazla akrilamid içerebilir.
Akrilamide aşırı maruz kalmak sinir sistemine zarar verebilir ve kanser riskini artırabilir. Bununla birlikte, diyet ve kahve yoluyla maruz kaldığınız akrilamid miktarı, zararlı olduğu gösterilen miktardan çok daha düşüktür. Bu nedenle, hazır kahve içmek akrilamide maruz kalma ile ilgili endişeye neden olmamalıdır. (3)

 

Granül Kahvenin Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

 

Hazır kahvenin normal kahve ile aynı antioksidanları ve besinleri içerdiği göz önüne alındığında, aynı sağlık etkilerinin çoğunu sağlamaktadır.  Bu olumlu etkiler şöyle sıralanabilir;

1. Beyin fonksiyonunu geliştirir: Kafein içeriği beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. (4)

2. Metabolizmayı hızlandırır: Kafein metabolizmayı artırabilir ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. (5)

3. Hastalık riskini azaltır: Kahve, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltabilir (6)

4. Diyabet riskini azaltır: Kahve, tip 2 diyabet gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir (7)

5. Karaciğer sağlığını geliştirir: Kahve ve kafein siroz ve karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıkları riskini azaltabilir (8)

6. Zihinsel sağlığı geliştirir: Kahve depresyon ve intihar riskini azaltmaya yardımcı olabilir (9)

7. Uzun ömürlülüğü teşvik eder: Kahve içmek daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir (10)

Ancak, bu çalışmaların çoğu öneri seviyesinde yapılmış ve tam anlamıyla kanıtlanmış sonuçlara sahip değildirler. Bu tür çalışmalar kahvenin hastalık riskinin azalmasına neden olduğunu kanıtlayamaz – sadece alışkanlık olarak kahve içen kişilerin hastalık geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Ne Kadar Kahve İçebiliriz?

Kişiden kişiye değişmekle beraber, genel önerilere göre günde 3-5 bardak arası granül kahve tüketimi uygun görülmektedir. Bu miktarlarda tüketildiğinde hastalık riskleri üzerine etkisi olduğu savunulmaktadır. Fakat kafeinin vücudumuzdan su kaybına sebep olması sebebiyle, biz günde 3-4 fincan kahveyi geçmemeye dikkat edelim.

Kahvemizin yanında büyük bir bardak su içmeyi sakın unutmayalım!