fbpx

Çörekotu Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - Diyetisyen Gamze Altınay

corek-otu-yagi-faydalari-4.jpg

Çörekotu Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Nigella Sativa olarak geçen çörek otu bugüne kadar üzerinde sıkça durulan ve sağlık üzerinde bir çok olumlu etkisi olan bir yağlı tohum. Diğer bitkilerin yanı sıra tarihte oldukça eski yeri olan bu tohum, dünyanın birçok ülkesinde binlerce yıldır hem gıda koruyucu olarak hem de baharat olarak tat vermede kullanılıyor. Çörek otu ve çörek otu yağı aynı zamanda birçok hastalığın tedavisi ve obezitenin tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle kilo verme sürecinde vücutta oluşan enflamatuar süreçte etkili olduğuna dair çalışmalar mevcut.

Çörek otu yağının diğer isimleri;

 • Kara kimyon
 • Çörek otu
 • Siyah soğan tohumu
 • Kalonji

Çörekotu Yağı, besin güvenliği, son tüketim tarihi ve saklanma koşullarından kaynaklı olarak güvenilir bir marka ve güvenilir bir merkezden temin edilmeli. Güvenilir marka ve güvenilir bir kaynaktan sipariş vermek için tıklayınız.

 

Faydaları Nelerdir?

İçerdiği bileşenler sayesinde bugüne kadar çörek otu ve çörek otu yağı ile ilişkisi olduğu saptanan sağlık üzerindeki olumlu etkileri özetle 8 başlık altında toplanabiliyor;

 1. Kilo verme üzerinde etkili

İçeriğindeki faydalı yağ asitleri ile kilo verme sürecinde oluşan inflamatuar etkili molekülleri baskılar. Cildin yenilenmesine yardımcı olmak için büyüme faktörlerini uyarır. Kilo verme sürecindeki sarkmaları önlemeye yardımcıdır. (1)

 

 1. Kan basıncını düşürücü (Antihipertansif)

İki ay boyunca çörekotu yağı tüketmenin, tansiyonu yükselen kişilerde yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.

 

 1. Kan yağlarını, kolesterolü dengeleyici (Antihiperlipidemik)

Ç örek otu yağının yüksek olan kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Daha sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olabilecek sağlıklı yağ asitleri bulunan çörek otunda, linoleik asitler ve oleik asit bulunur. Yağların seviyeleri, siyah tohumların nerede yetiştirildiğine bağlı olarak değişebilir. (2)

 

 1. Kan şekerini dengeleyici (Antidiyabetik)

Tip 2 diyabetli 99 yetişkinde yapılan bir çalışmada, siyah tohum yağının 20 gün boyunca günde 1/2 çay kaşığı (1.5 mL) ve 1 çay kaşığı (3 mL) bir plaseboya kıyasla HbA1c seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. (3)

 

 

 1. Anti-kanser etkili (Antikanserojen)

Timokinon ve diğer etken maddelerden oluşan çörekotu yağı, laboratuar farelerinde tümörlerin büyümesini azaltabilmiştir. Yağ ayrıca kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu sonuçlar insanlarda incelenmemiştir. (4)

 

 1. Antioksidan etkili
 2. Anti mikrobiyal etkili
 3. Anti bakteriyel etkili
 4. Anti enflamatuar etkili
 5. Mide problemlerinde etkili

Çörekotu yağı tüketmek, mide ağrısını ve kramplarını hafifletmekle ilişkilidir. Gaz, mide şişkinliği ve ülser insidansını azaltmaya yardımcı olabilir.

 1. Beyin sağlığını korumada etkili
 2. Bağışıklık sistemini destekler

Timokinon maddesi antikanserojen etkisi kadar bağışıklık üzerinde de etkilidir.

 

Bunun yanı sıra kişisel bakım ve güzellik ürünü olarak da kullanılabilen bu yağın, bu alandaki olumlu etkileri vardır.

 1. Sivilceler üzerindeki olumlu etkisi

Dermatoloji ve Dermatolojik Cerrahi Dergisi’ne göre, %10’luk çörekotu yağı ile hazırlanan bir losyon uygulamak, iki ay sonra akne insidansını önemli ölçüde azaltmıştır. (5, 6)

 

 1. Saç nemlendirilmesi

Yapılan çalışmalara göre çörekotu yağı tüketmek ve saçlara uygulamak saçları nemlendirir ve parlaklığını arttırır.

 

 1. Psöriazis

Yapılan çalışmalara göre, çörekotu yağı psöriazis insidansını azaltmıştır.

 

 1. Yumuşak bir cilt

Cildin nemini ve nemini artırmak için yağlara ve nemlendiricilere siyah tohum yağı eklenebilir. (7)

 

 1. Cilt yarası iyileşmesi

Siyah tohum yağı uygulamasının, yara iyileşmesine yardımcı olmak için iltihabı ve bakteri varlığını azalttığı gösterilmiştir. Cildin yenilenmesine yardımcı olmak için büyüme faktörlerini uyarır. (8)

Çörekotu Yağını Kimler Kullanmamalı?

Çok faydalı etkileri olan çörekotu yağını kullanmadan önce muhakkak bu alanı okumalısınız;

 • Çörekotu yağı, vücudun sitokrom P450 yolağı yoluyla işlediği ilaçların etkilerini artırabilir. Yaygın ilaç örnekleri arasında metoprolol (Lopressor) ve kan inceltici warfarin (Coumadin) gibi beta blokerler sayılabilir. (9)
 • Çörekotu yağı karaciğer fonksiyonuna yardımcı olabilir, ancak çok fazla tüketmek karaciğerinize ve böbreklerinize zarar verebilir. Bu organlardan herhangi biriyle ilgili sorunlarınız varsa, güvenli bir doz (varsa) belirlemek için muhakkak bu konuda bir uzmana danışın. (10)
 • Derinize uygulayacağınız çörekotu yağı, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden cildinizdeki geniş bir alana uygulamadan önce küçük bir alana uygulayıp 1 gün yıkamadan bekleyin. Alerji gelişmezse düzenli kullanabilirsiniz.

 

Çörekotu Yağı, besin güvenliği, son tüketim tarihi ve saklanma koşullarından kaynaklı olarak güvenilir bir marka ve güvenilir bir merkezden temin edilmeli. Güvenilir marka ve güvenilir bir kaynaktan sipariş vermek için tıklayınız.

Çörekotu Yağı Nasıl kullanılır?

 

Sıvı siyah tohum yağı formunu satın alıyorsanız, herhangi bir katkı maddesi içermeyen yüksek kaliteli bir ürün seçmeniz önerilir. Ayrıca, takviyeler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenlik ve etkililiği açısından test edilmediğinden, iyi bir marka seçmek önemlidir.

 

1.Çörek otunu yemek ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

2.Özellikle kilo verebilmek ve kan şekerini dengeleyebilmek için çörekotu yağını, günde 1 çay kaşığı olacak şekilde direk ağızdan alabilirsiniz.

Çörekotu yağı, hafif acı ve baharatlı güçlü bir tada sahiptir. Genellikle kimyon veya kekik ile karşılaştırılır. Sonuç olarak, bir sıvı olarak siyah tohum yağı tüketiyorsanız, limon suyu gibi kuvvetli aromalı başka bir bileşenle karıştırmak isteyebilirsiniz. (11, 12, 13, 14)

3.Cildinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. (15)

 

Çörekotu Yağı Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Bu konuda uzun süreli yapılan araştırmalar olmadığı için 2-3 aydan daha uzun süre, sürekli olarak kullanmamak gerek. 2-3 ay sonrasında 1 ay ara verilip tekrardan kullanılabilir. (16)

 

En önemlisi doğru besin ve doğru porsiyonlarla beslenebilmek. Bunu yaparken beslenmenizi doğanın zenginlikleriyle süslemeyi unutmayın.