Yeni Başlayacaklar İçin; Yoga Rehberi - Diyetisyen Gamze Altınay

yoga-uygulamaları.jpg

Yeni Başlayacaklar İçin; Yoga Rehberi

 

Yoga Eğitmenimiz Eda Yenen’in kaleminden A’dan Z’ye yogaya hoşgeldiniz! Yogaya yeni başlamış veya başlamak için bir başlangıç noktası arıyor olabilirsiniz. Bu yazı yogayı anlayabilmeniz ve ne yapmak istediğinize karar verebilmeniz için harika bir rehber olacak. Keyifli dakikalar diliyorum 🙂

Yoga, tarihi günümüzden neredeyse 5 bin yıl öncesine dayanan bir felsefedir. Bu felsefe; içinde fiziksel aktivitelerin de olduğu, zihinsel ve ruhsal sükunete ulaşabilmek amacı taşıyan 8 basamaklı bir yoldur. Bu basamaklar sosyal ve bireysel disiplin kuralları, asanalar (duruşlar), nefes teknikleri, meditasyon, duyuları kontrol altına alma, kendini ve evreni tanıma gibi fiziksel ve zihinsel uygulanan pratikleri içerir. İnsanlık geçmişten günümüze kadar stresle baş edebilmek için birçok yöntem geliştirmiştir. Yoga; stresle baş edebilmek için yüksek farkındalıkla, geçmiş takıntılarımızı ve gelecek kaygılarımızı bir süreliğine de olsa bir kenara bırakıp bulunduğumuz ana odaklanmayı esas alır. Özellikle nefese odaklanarak yapılan farkındalık meditasyonları zihinsel olarak sakinleşmeyi sağlar.

Peki Anda Kalabilmek Neden Bu Kadar Önemli?

Günlük hayatın koşturmacası, zihnimizin aynı anda birçok seyle meşgul olmasına sebep olur. Çoğunlukla bir iş yaparken yapacağımız diğer işleri düşünüp, o an yaptığımız işe tam olarak odaklanmak yerine zihnin dalgalarına kapılıp gidiyoruz. Oysa insan zihni aynı anda iki işi yapmaya programlanmadığı için iki işe aynı oranda odaklanamayız. Yemek yerken dizi izlediğimizde, yemeğin keyfine tam olarak varamayız hatta belki içine koyduğumuzda bir baharatın farkına bile varmayız. Başka bir örnekle de çiçeklerimizi görevmiş gibi, aceleyle sularken yeni açan bir yaprağın farkına varmayabiliriz. Yaşadığımız her an çok kıymetli, her andan keyif alarak dolu dolu geçirmek bizim elimizde.

Düzenli olarak yoga pratiği yapmak, hayatımızı yüksek farkındalıkla yaşamamızı sağlar.

Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Kişilerin ihtiyaçlarına yonelik olarak oluşturulan, cok sayıda yoga çeşidi vardır. Geleneksel yoga; karma yoga, bhakti yoga, jnana yoga ve raja yoga olarak dört ekolden oluşur.

Karma Yoga:  Eylemde mükemmelleşmeyi hedefler. Karşılıksız yapılan yardım, yapılan yardım karşısında teşekkür bile beklememek gibi örneklerle eylemin sonuçlarından bağımsızlaşmak olarak açıklanabilir.

Bhakti Yoga: Sevgi yogasıdır. Çeşitli mantralar, şarkılar söylenerek yapılır.

Jnana Yoga:  Bilgelik yogasıdır. Kişinin evrensel bilgiye ulaşma yoludur. Bir yoga ustasının, öğrencileriyle aydınlanma yolunda yaptığı sohbetler denebilir.

Raja Yoga:  Bir diğer adı da ashtanga yani sekiz basamaklı yoldur. Klasik yoga olarak da adlandırılır.

 

Raja Yoga (Klasik Yoga) Basamakları

  1. YAMA: Sosyal disiplin/ahlak kuralları
  2. NİYAMA: Bireysel disiplin/ahlak kuralları
  3. ASANA: Duruşlar
  4. PRANAYAMA: Nefes kontrolü
  5. PRATYAHARA: Duyuların kontrolu
  6. DHARANA: Konsantrasyon
  7. DHYANA: Meditasyon
  8. SAMADHİ: Vecd (ruhun dünyevi gerçeklikten/zevklerden kurtulması) hali

 

Modern yogada da; HATHA, YİN, İYENGAR, RESTORATİF, ANTİGRAVİTY, POWER, KUNDALİNİ, VİNYASA, TANTRA gibi ekoller vardır. Bunlardan en yaygın olanları hatha yoga ve yin yogadir. Hatha yoga raja yoganin ilk beş basamağının uygulandığı, yin yoga ise pozlarda uzun süre bekleyip pozda derinleşmeyi amaçlayan yoga çeşididir.

 

Kimler Yoga Yapabilir/Yapamaz?

Her yaştan, kilodan insan yoga yapabilir. Yogaya başlamak için esnek olmanıza da gerek yoktur, esneklik yoga pratiklerinizle gelen bir kazanım olacaktır. Cinsiyetinizin, giysinizin de bir önemi yoktur. Rahat kıyafetler giyerek sakin ve rahat hissettiğiniz bir ortamda her zaman uygulayabilirsiniz.

Başı öne eğerek durulan pozlar; yüksek tansiyon, kalp, göz ve orta kulak rahatsızlığı olan kişiler icin önerilmemektedir.

Yoga Ne Zaman Yapılmalı?

Günün her saatinde uygulanabilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, tok karınla yoga yapmak midenizin bulanmasına sebep olabilir. Yeni yemek yediyseniz en az 2 saat beklemeniz önerilir.

 

Yoganın Yararları Nelerdir?

1. Yoga yapmanın fiziksel ve zihinsel faydalarından bahsetmeye ilk olarak nefesten başlamalıyız. Doğduğumuz andan itibaren yaşamımızın sonuna kadar nefes alıp veriyoruz. Peki ne kadar etkili ve doğru nefes alıyoruz? Yogayla birlikte doğru nefes almayı öğreniyoruz. Doğru nefes almak akciğer kapasitemiz ve sinir sistemimiz başta olmak üzere tüm bedenimiz için çok önemlidir. Nefes alıp vermeye odaklandığımız anda strese girmemize sebep olan; negatif düşüncelerin, kaygıların, anksiyetenin ve hatta depresyonun azaldığı gözlemlenmiştir. Anxiety and Depression Association of America (ADAA) , 2015’te yaptığı bir araştırmada meditasyon yapan insanların kortizol hormonunu (stres hormonu) azalttığına işaret ediyor. Doğru nefes alıp vermek kalp kalp ritmini düzenlediği gibi, kalp krizi riskini de azaltır.

2. Konsantrasyon eksikliği yasayan insanların meditasyon yapmaya başladıktan sonra odaklanma seviyelerinin ciddi oranda arttığı gözlemlenmiştir.

3. Stres hormonunu azalttığı için strese bağlı uyku problemlerimizi ciddi oranda azaltır.

4. PMS (Regl) döneminde yaşanılan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Regl sancısı, rahim kaslarının kasılması sonucu ortaya çıkan şiddetli ağrılardır. Düzenli yoga pratiği yaparak karın, kasık bölgesindeki kasların güçlenmesiyle bu ağrılı süreç daha hafif atlatılır.

5. Kronikleşen bel ve boyun ağrılarını azaltır. Gopal S Nambi ve arkadaşlarının 2014’te yaptıkları bir çalışmada yoganın kronik bel ağrısı olan hastalarda ağrıyı azaltmada ve yaşam kalitesindeki etkilerini egzersiz yapan grupla karşılaştırmışlar ve sonuç olarak iyengar yoganın egzersiz grubuna göre ağrıyı azaltma ve yaşam kalitesini artırdığını bulmuşlardır.

6. Düzenli yoga pratiği kaslarımızın esnemesini ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca bedenimizin daha dayanıklı olmasını sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir daha zinde hissetmemizi sağlar.

7. Sağlıklı bir beden icin doğru beslenme ve uyku çok önemlidir. Uygun beslenme şekliyle birlikte yapacağınız yoga pratikleri fit bir görünüme sahip olmanıza yarayacak.

8. Yoga yapmak hayatınızı her anlamda dönüştürecek. Daha farkındalıklı, zinde, sakin, öfke kontrolü yapabilen, olaylar karşısında saglikli dusunebilen, dengeli, konsantrasyonu yüksek, özgüveni yüksek bir insan olmanıza yardimci olacak.

 

Yoganın Zararı Var mı?

Sağlık durumunuza göre sizi engelleyeceğinizi düşündüğünüz herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

Bir sonraki yoga yazımıza kadar hoşçakalın, yogayla kalın.