fbpx

Daha Sağlıklı Bağırsaklar İçin: Probiyotik Takviyesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - Diyetisyen Gamze Altınay

probiotics-supplements-capsules-good-bacteria-1280x719.jpg

Daha Sağlıklı Bağırsaklar İçin:

Probiyotik Takviyesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Adını sık sık duyduğumuz ama belki de etkilerinin farkında olmadığımız, kendi küçük marifeti büyük dost canlılara hayatınızda yer vermeye ne dersiniz. Probiyotikler, birkaç hafta oral olarak takviye edildiğinde bağırsaklarımızdaki yararlı bakteri sayısını arttıran canlı mikroorganizmalardır.  Mikroorganizmalar dediğimizde hep hastalık yapan bakteriler akla gelmektedir fakat insanlar gibi mikroorganizmaların da iyileri ve kötüleri var! Bu bakterilerdeki artış, bağırsağın olumlu etkilenmesini sağlayarak başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok sistemi desteklemektedir.

 

Birçok farklı söylem duyuyor olabilirsiniz. Prebiyotik mi? Probiyotik mi? Aynı şey mi? Farkları neler?

Probiyotikler, belli gıdalarda ve takviyelerde bulunan sağlığımıza faydalı bakterilerdir. Yani bakterinin kendisidir.

Prebiyotikler ise insanların sindiremediği karbonhidrat türlerinden yani diyet posasından bahsediyoruz. Yani bakterilerin gelişmesine yardımcı besinlerdir. Bunlar arasında probiyotik maya ile hazırlanmış yoğurt, kefir, turşu gibi birçok besin bulunmaktadır.

 

Probiyotik Çeşitleri

Probiyotiklerin çeşitlerinden bahsedecek olursak, say say bitmez çünkü yüzlerce hatta binlerce var. En yaygın olanlardan veya takviye olarak en sık karışımıza çıkanlardan bahsedecek olursak;

Lactobacillus: En yaygın olarak geçen probiyotikler bu gruptadır. Yoğurt ve diğer fermente edilmiş gıdalarda bulunan türdür. Bu türün genel olarak ishale iyi gelmesi ve laktozu sindiremeyen yani laktoz intoleransı bulunan bireylerde laktoza karşı toleransı arttırması ile bilinmektedir.

Bifidobakteriler: Süt ürünlerinde bulunan bu grup ise genel olarak sindirim hastalıklarının tedavisinde oldukça önemli çalışmalara konu olmuştur.

Saccharomycesler: Probiyotik maya olarak geçen bu grup yine ishal gibi bağırsak problemlerinin çözümünde önemli rol oynamaktadır.

 

Probiyotik takviyeleri, besin güvenliği, son tüketim tarihi ve saklanma koşullarından kaynaklı olarak güvenilir bir marka ve güvenilir bir merkezden temin edilmeli. Güvenilir marka ve güvenilir bir kaynaktan sipariş vermek için tıklayınız.

 

Probiyotiklerin Faydaları

Probiyotikler için bizim vücudumuz, bir evdir. Bu dostlarımız da bizimle beraber yaşadıkları bu evi zararlardan korumak için zararlı patojen dediğimiz hastalık yapıcı bakterilere karşı savaşıyorlar. Aynı zamanda da bizim savaşmamızı kolaylaştırmak için bağışıklık sistemimizi destekliyorlar. Bağırsak hücrelerimizdeki epitelyal gen yapısını, yani koruyucu tabakayı, destekleyerek bizi zararlı dış etkenlere karşı güçlü kılarlar.

 

1. Probiyotikler sindirim sisteminizdeki dost bakterileri dengelemeye yardımcı olurlar.

Probiyotikler, sağlık yararları sağlayabilen canlı mikroorganizmalardır. Bu faydaların, probiyotiklerin bağırsak bakterilerinin doğal dengesini geri kazanma yeteneğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Yaşanılan bazı hastalıklar, antibiyotik kullanımı, kötü beslenme ve daha fazlası birçok nedenden dolayı bu dengesizliğin meydana gelmesi, kötü bakterilerin artışı, iyi diyebileceğimiz bakterilerin azalması durumudur ve sindirim sorunları, alerjiler, akıl sağlığı sorunları, obezite gibi daha birçok problem ile sonuçlanabilirler.

 

2. Probiyotikler ishalin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir.

Probiyotikler, ishali önleme veya şiddetini azaltma yetenekleri ile bilinir. İshal, antibiyotik kullanmanın yaygın bir yan etkisidir.  Antibiyotikler bağırsaktaki iyi ve kötü bakterilerin dengesini olumsuz etkileyebileceği için oluşur. Birçok çalışma, probiyotik kullanımının antibiyotikle ilişkili ishal riskinde azalma ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar probiyotik almanın antibiyotikle ilişkili ishali % 42 oranında azalttığı sonucuna varmışlardır. Probiyotikler, antibiyotiklerle ilişkili olmayan diğer ishal formlarına da yardımcı olabilir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, probiyotiğin etkililiği kullanılacak bakteri türü ve miktarına göre değişiyor olması.

Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ve Saccharomyces boulardii mayası gibi suşlar en yaygın olarak azalmış diyare riski ile ilişkilidir.

3. Probiyotik takviyesi stres ve ruh sağlığını pozitif yönde etkileyebilir.

Bağırsak sağlığını, ruh hali ve ruh sağlığına bağlayan birçok sayıda çalışma vardır. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, probiyotik takviyelerin bazı zihinsel sağlık bozukluklarını iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca probiyotik takviyesi alan kişilerin, probiyotik almayan insanlara kıyasla depresyon düzeylerini ve C-reaktif protein (inflamasyonun bir belirteci) ve insülin gibi hormon düzeylerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. 

 

4. Bazı probiyotik suşlar kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Probiyotikler, LDL (kötü) kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bazı laktik asit üreten bakteriler, bağırsaktaki safrayı parçalayarak kolesterolü azaltmaktadır. Bu durum probiyotiklerin kalbimizi koruduğunun göstergesidir.

5 çalışmanın gözden geçirilmesi sonucunda, 2-8 hafta boyunca probiyotik yoğurt yemenin toplam kolesterolü % 4 ve LDL kolesterolü % 5 azalttığı bulunmuştur. Kan basıncı yani tansiyon üzerinde de düşürücü etkileri bulunmaktadır. Probiyotiklerin, kan basıncı ile ilgili herhangi bir fayda sağlaması için, takviyenin 8 hafta boyunca her gün alınması ve 10 milyon koloni oluşturan birimi (CFU) aşması gerekmektedir.

 

5. Probiyotikler bazı alerjilerin ve egzamanın şiddetini azaltabilir.

Bazı probiyotik suşları, çocuklarda ve bebeklerde egzama şiddetini azaltabilir. Yapılan bir çalışmada, probiyotik takviyeli sütle beslenen bebeklerde, probiyotiksiz sütle beslenen bebeklere kıyasla egzama belirtilerinin düzeldiği bulunmuştur. Fakat böyle bir uygulama için yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden tavsiyemiz, ilk 6 ay doğuştan probiyotikler açısından zengin anne sütü ve ardından anne sütü destekli bir tamamlayıcı beslenmedir.

 

6. Probiyotikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Probiyotikler, bağışıklık sisteminize destek sağlar ve zararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini engellemektedir. Ayrıca, bazı probiyotiklerin vücutta doğal antikor üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir. Yani doğal yönden bağışıklığımızı kuvvetlendiren IgA üreten hücreler, T lenfositler ve doğal öldürücü hücreler gibi bağışıklık hücrelerini de arttırabilmektedirler.

 

7. Probiyotikler kilo vermenize ve göbek yağının erimesine yardımcı olabilir.

Probiyotikler, bir dizi farklı mekanizma ile kilo kaybına yardımcı olabilir. Örneğin, bazı probiyotikler diyetle alınan yağın bağırsakta emilimini önler. Probiyotikler sayesinde yağ daha sonra vücutta depolanmaktan ziyade dışkı yoluyla atılır. Probiyotikler ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize, daha fazla kalori yakmanıza ve daha az yağ depolamanıza yardımcı olabilir.  Ayrıca doğrudan kilo vermeye de yardımcı olabilirler. 

Yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca Lactobacillus rhamnosus alan ve diyet yapan kadınlarda probiyotik almayan kadınlardan % 50 daha fazla kilo kaybı olduğu görülmüştür. 210 kişiyle yapılan bir başka çalışmada ise 12 hafta boyunca düşük dozlarda Lactobacillus gasseri almanın göbek yağında% 8.5 azalma ile sonuçlandığı bulunmuştur.

Bununla birlikte, tüm probiyotiklerin kilo kaybına yardımcı olmadığının farkında olmak önemlidir.

Vücudumuzdaki Probiyotikleri Arttırmanın Yolları

Probiyotikleri doğal ve takviye yoluyla alabiliyoruz. Doğal yollardan almak istediğimizde aklımıza fermentasyon ürünleri yani mayalanma sonucunda ortaya çıkan ürünler gelmektedir. Bazı fermente gıdalar (maya ekmeği ve çoğu turşu gibi), mikroorganizmaları öldükten sonra işlenir. Canlı olmayan mikroorganizmalar, canlı mikroorganizmalar ile aynı faydaları sağlamaz ve probiyotik olarak kabul edilmez. Diğer fermente gıdalar, incelenmemiş mikroorganizmalar içerir, bu nedenle herhangi bir probiyotik faydaları olup olmadığı bilinmemektedir. Bunlara örnek olarak elma sirkesi, peynir, kimchi, kombucha, miso ve lahana turşusu verilebilir. 

Takviye yoluyla almaya karar verdiyseniz, doktor ve diyetisyeninizin önerdiği çeşitleri kullanmanızda fayda var. Bir profesyonele danışmadan probiyotik takviyeler aldığımızda aslında sorunumuza yönelik probiyotiği almış olmayabiliriz. Çünkü çok farklı çeşitte probiyotik bakteri bulunmaktadır.

Kontrolsüz ve dengesiz probiyotik tüketimi sonucunda, vücudunuzdaki bakteri profili dengenizi bozabilirsiniz.

Probiyotik Takviyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Bakteri içeriği (Cins, Tür)
  2. Bakteri sayısı
  3. Susun sağlık üzerindeki etkileri
  4. Önerilen tüketim miktarı
  5. Uygun depolama şartları

 

Probiyotik takviyeleri, besin güvenliği, son tüketim tarihi ve saklanma koşullarından kaynaklı olarak güvenilir bir marka ve güvenilir bir merkezden temin edilmeli. Güvenilir marka ve güvenilir bir kaynaktan sipariş vermek için tıklayınız.