Ramazan Ayında Tuttuğumuz Oruç ve Aralıklı Oruç (IF) Arasındaki 4 Önemli Fark - Diyetisyen Gamze Altınay

aralikli-oruc-diyeti-nedir-nasil-y-nGex_cover.jpg

Ramazan Ayında Tuttuğumuz Oruç ve Aralıklı Oruç (IF) Arasındaki 4 Önemli Fark

 

Ramazan ayı boyunca şafaktan gün batımına kadar hiçbir şey yiyip içmeden bir ay boyunca sürdürdüğünüz beslenme tarzına oruç diyoruz. Ramazan orucunu da içine alan son dönemlerin en popüler konusu olan ve özellikle kilo verme üzerinde etkisi olduğu düşünülen aralıklı oruç yani intermittent fastingte günün belirli saatlerinde açlık belirli saatlerinde tokluk gerektiren beslenme tarzı. Burada sizlerle konuşmak istediğim konu, Ramazan’da tuttuğumuz oruç aralıklı oruçla aynı mı ya da farklıysa ne gibi farklılıkları var?

Ramazan Orucu ve Aralıklı Orucu (IF) Diyetini Karşılaştıracak Olursak, bu 2 uygulama arasında 4 temel fark mevcut;

 

  1. Açlık ve Tokluk Saatleri

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda daha çok akşamları besin tüketirken IF Diyetinde (Aralıklı Oruç) besin tüketimi çoğunlukla gün içinde olur. 24 saatlik aydınlık-karanlık döngüye göre besin alımının zamanlamasının, kilo kontrolü üzerinde önemli bir etkisi vardır. Günlük kalorilerinin çoğunu gece tüketen vardiyalı ve gece çalışanlarında yapılan araştırmalar, iştahı düzenleyen hormonlarda (leptin, grelin, xenin) toplam enerjide artışa neden olabilecek değişiklikler olduğunu göstermiştir.  (1) Günün enerjisinin çoğunu günün erken saatlerinde tüketmenin ve akşam-gece boyunca az miktarda besin alımının kilo verme ve sağlığı geliştirme üzerinde pozitif etkileri olduğu gözlemlenmiştir. (2)

Yemek sonrası vücudumuzda salgılanan insülin miktarı artar (2).  Geceleri tüketilen öğünler, gün içinde tüketilen öğünlerden daha fazla kan şekerini yükselterek daha fazla insülinin salgılanmasına neden olmaktadır bu da zaman içinde HbA1c seviyelerinin artmasına neden olur.

 

  1. Kalori

Ramazan ayında azalan yemek sıklığına rağmen, dahil edilen çalışmaların sadece üçte biri Ramazan ayında enerji alımının azaldığını göstermiştir. Yani atladığımız öğlen yemeğini sahur ve iftarda telafi ediyoruz. (3) Aralıklı oruç çeşitlerine baktığımızda ise, tabii birçok çeşidi mevcut ama biz kalori konusunda 5:2 yöntemiyle karşılaştıracak olursak, haftada 2 ardışık olmayan günde enerji ihtiyacımızın %25’lik kısmını alarak kalorisi yüksek miktarda düşürüyoruz. Diğer günlerde de kontrollü ve dengeli olarak besin tüketiyoruz. Dolayısıyla toplam aldığımız kalori miktarını düşürmüş oluyoruz.

 

  1. Gün İçerisinde Sıvı Tüketimi

Ramazan orucunda sahur ve iftar arasında besin tüketimi gibi sıvı tüketimi de yasaktır. Bu durum vücudumuzda sıvı açığı yaratır ve bunu iftar sonrasında kapatmamız gerekir. Yapılan çalışmalarda maksimum sıvı açığı Ramazan ayının üçüncü haftasında meydana gelmektedir. (4) Ramazan ayında yapılan idrar yoğunluğu ölçümlerinde ramazan öncesi veya sonrası dönemlerden çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu da idrardaki su miktarının azaldığını gösterir. Meydana gelen bu sıvı eksiklikleri sabah ve öğleden sonra toplanan idrar örnekleri sonucunda sodyum ve potasyum gibi minerallerde düşüklük olduğunu belgelemektedir. Bu yüzden özellikle iftardan sonra minerallerden zengin maden suyu tüketimi önemli hale gelmekte.

Aralıklı oruç programında ise Ramazan orucundan farklı olarak gün içerisinde su, kahve, maden suyu gibi kalorisi olmayan içeceklerin tüketimine izin vermektedir yani idrar hacmi ve yoğunluğu konunur. (5)

 

  1. Verilen Kilo

Yapılan bazı çalışmalar Ramazan ayında iki öğün şeklinde beslenmenin 1-2 kilo kayıba neden olduğunu gösterse de; kaybedilen kilonun Ramazan ayından 2 hafta sonra tekrar alındığı belirtilmiş. (6)

Bu yüzden Ramazan ayını kilo kaybı için bir fırsat olarak görmek maalesef doğru değil.

Bu mübarek ayı, dini olarak anlamak ve gerçekleştirebilmek için değerlendirirken, beslenme ve kilo verme konusunda Ramazan ayı dışında belli dönemlerde ihtiyacınıza yönelik belirlenmiş ve saat planlaması vücudunuza göre yapılmışbir aralıklı oruç programı uygulamak çok daha faydalı olacaktır.

Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) hakkında ayrıntılı blog yazısı için Tıklayınız.