Evde Kolayca Yetiştirebileceğiniz Sebzeler - Diyetisyen Gamze Altınay

Growing-Food-From-Scraps.jpg

Evde Kolayca Yetiştirebileceğiniz Sebzeler;

Hem Yeşilliğiyle Huzur Bulun Hem de Taze Yemenin Keyfini Çıkarın!

 

Taş binalar arasında yeşile ve yeşilin huzuruna hasret yaşayıp gidiyoruz. Anca haftasonu gidebilenler bir ormana, yeşilliğe kavuşabiliyor. Organik ve ilaçsız, koruyucuz besine ulaşabilmekten bahsedemiyoruz bile. Herşey işlem görmüş, herşey paketlenmiş. Bu iki soruna birden çözüm bulabilmek mümkün mü? Evet mümkün! Hem de çözüm mutfağınızda, balkonunuzda. İhtiyacınız olan şeyler; bir saksı, biraz toprak, biraz tohum bir de can suyu.

Sizler yazımda, evde kolayca yetiştirebileceğiniz sebzeleri sizlerle paylaşacağım. Domates, havuç, nane, taze soğan, reyhan…

Reyhan

Reyhan sıcağı seven soğuk ve rüzgar görmemesi gereken bir bitkidir. Ekimi için ilk olarak saksıya besin değeri zengin olan toprağı yerleştirip hafif nemlendirdikten sonra tohumlarımızı ince bir tabaka halinde toprağın üzerine serpin. Daha sonra bir miktar toprağı üstünü kapamak için serpiştirin. Daha sonra ise hafif bir sulama yaparak bir sonraki güne hazırlayın. Reyhan saksını mutlaka güneş alan bir yere bırakın. Günde en az 4 saat güneş alması gerekmektedir. Reyhan su sevmemektedir. Bu nedenler haftada bir sulamanız yeterli olacaktır.

 

Taze Soğan

Soğan, sıcaklığı 15-25 derece olan, fazla nemli ya da kurak olmayan, doğrudan ve şiddetli güneş ışığı almayan ama güneş gören hemen her ortama uyum sağlayabilir. Ekiminde saksıya besin değeri zengin olan toprağı yerleştirip hafif nemlendirdikten sonra arpacık soğanları hafifçe toprağa yerleştirin. Daha sonra bir miktar toprağı üstünü kapamak için serpiştirin. Hafif bir sulama ile can suyunu verin. Düzenli sulama yapmayı da ihmal etmemek gerekir. Fazla sulama yapıldığında soğan köklerinde çürümeler oluşacağından ölçüyü kaçırmamak, yaklaşık 2 günde 1 olacak şekilde sulama yapabilirsiniz.

 

Nane

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ama bolca güneş alacak ortamlarda yetişen nane kumlu ve humuslu toprakları sever bu yüzden humuslu bitki toprağına 1-2 hafta öncesinde dalından kesip suda beklettiğiniz kökleri çıkan naneleri 5-7 cm toprakta kalacak şekilde ekin. Can suyu vermeyi unutmayın. Eğer saksı tablasında fazla su biriktiyse köklerin bu su nedeniyle çürümemesi için hemen suyu boşaltmalısınız. Sulama konusunda toprak hiçbir zaman kurumamalı, her zaman nemli kalmalı, özellikle sonbahar ve kış aylarında sulama ihtiyacı daha az, yaz ve ilkbaharda ise daha çok olacaktır.

 

Domates

Domates fideleriniz şiddetli güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Ancak yine de gün içinde en az 8 saat aydınlık, gün ışığı alan bir yerde bekletebilirsiniz. Tohum tepsisi veya plastik bardakta yetiştireceğiniz tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun. Bu aşamada tohum toprağının nemli olması çok önemli. Çimlenen tohumları 1 hafta kadar aynı kapta güneş gören yerde bekletin. Minik domates fideleriniz için 2 santimetrelik delikler açın, çimlenen fideleri köklerine hiç zarar vermeden bu deliklerin içine bırakın ve üzerini toprakla örtün.

 

Havuç

A vitamini ve posa kaynağı olan havucu yetiştirmek aslında hiçte o kadar zor değil.

Havucun kalın kısmını tek seferde bıçakla kesin. Ardından bir tabağa kestiğiniz alana temas edecek kadar suyu ilave edin ve her gün suyu değiştirin. Havuçları ışık alan ama güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan bir yere yerleştirin. 1 hafta sonra değişikliği gözlemleyceksiniz. Üstleri yeşeren havuçları dikkatli bir şekilde yerleştirip üzerine yine bir miktar toprak ekleyin. Haftada 1 ya da 2 kez sulayarak havuçlarınızın büyümelerini bekleyin.