22 Mart Su Günü - Diyetisyen Gamze Altınay

pfwe38gmjwzdvjagu1su.jpg

 

22 MART SU GÜNÜ

 

Çevresi denizlerle çevrili, birçok gölü ve su kaynağı olan ülkemizde herkesin gün içerisinde 2 litre suya ulaşımı mevcut. Peki biz içiyor muyuz? İçebiliyor muyuz? Dünyamızın %70’i su ancak bunun %97’si tuzludur. Yani içilmeye uygun değildir.

Dünyamızın su problemine dikkat çekebilmek için her yılın 22 Mart tarihini Dünya Su Günü olarak kutlamaktayız. Aç kalmaya dayanbilsekte, susuz çok uzun süre kalamıyoruz. Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının yüzde 55 – 75’i sudan oluşur. Vücut ağırlığının yüzde 1’i oranında su kaybıyla halsizlik, baş ağrısı gibi yan etkiler görülürken, bu oran yüzde 20’ye ulaştığında hayati tehlike baş gösterir.

Vücudumuzdaki bütün sistemler, organlar ve hücreler, fonksiyonlarını sürdürmek için suya ihtiyaç duyar.

 

Ne kadar su tüketmeliyiz?

Bunu hesaplayabilmenin en basit yolu; ağırlığınızın yüzde 3’ü ila 5’i arasında su tüketmektir. Örneğin 70 kiloluk bir bireyin ağırlığının yüzde 3’ü 2,1 kiloya, yüzde 5’i ise 3,5 kiloya tekabül eder. Genel tüketim önerisine bakacak olursak kadınlar için 2 litre, erkekler için 3 litredir.

 

Su Tüketimini Arttırmanın 5 Yolu

1.Güne mutlaka 1 bardak su ile başlayın. Özellikle limon dilimleri ile tercih ettiğiniz sularda, limon kabuğunun iyi temizlendiğinden emin olun.

2.Tuz tüketimine dikkat edin ve öğün öncesi-sonrası su tüketin.

3.Yatağınızın baş ucunda 1 bardak su bulundurun.

4.Hava sıcaklığı yüksekse, terliyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız idrarınızı takip ederek yeterli su alıp almadığınızı kontrol edin.

5.Ne zaman susarsanız o zaman su için.